Обвал цін на електроенергію на РДН

Головна Новини Обвал цін на електроенергію на РДН

Обвал цін на електроенергію на РДН

Обвал цін на електроенергію на РДН до 1626,64 грн/МВт∙год.

«Так, одна група компаній різко знизила ціну своїх заявок на купівлю та продаж електроенергії. Заявки виставлялися за ціною, нижчою від граничних витрат, що суперечить типовій поведінці продавця електроенергії.

Інша компанія різко зняла свій попит з РДН і почала купувати електроенергію на внутрішньодобовому ринку (ВДН) навіть тоді, коли ціна там гарантовано вище на 15%, ніж ціна РДН. Така поведінка також суперечить економічній логіці.

Такі дії учасників з великою ринковою владою призвели до ланцюгової реакції на всьому ринку та обвалу ціни на РДН».

Різка зміна поведінки великих гравців може свідчити, зокрема, про змову задля досягнення економічних, політичних, адміністративних чи регуляторних цілей, вважають у Нацкомісії. НКРЕКП на своїй FB-сторінці звинуватила компанії групи ДТЕК Ріната Ахметова, Юнайтед Енерджі Ігоря Коломойського та Енергоатом у змові.

Коментатори теж жваво обговорюють ситуацію:

Виктор Савченко

В нормальных странах дешевая электроэнергия = экономический рост, у нас же… это попытка кого-то обвинить.

Сделали свободный рынок, но НКРЕ в ручном режиме что-то правит, регулятор не должен править, он должен наказывать тех, кто создает махинации.

Спасибо всем, кто обвалил рынок.

Наталія Позднякова

Нічого не зрозуміло. Тобто, важелів впливу на маніпуляторів немає? Через те що вони “,великі”, монополісти, змовилися, а НКРЕКП може тільки жалісно “констатувати” даний факт? То на холеру ви усі потрібні?!

Джу Рагимова

І тому НКРЕКП вирішив знищувати весь ринок..) наскільки виправдана поведінка до учасників, які працюють на ринку чесно, а тепер мають потерпати від дій НКРЕКП? Замість того, щоб заблокувати діяльність «шахраям» ви просто використовуєте дії на всіх, зменшуючи можливість постачальникам та трейдерам які не мають 70-80% всього ринку право на життя, тим самим залишаючи тих, хто грає. Логіка відсутня, та ми звикли. Але перспектива Європи від нас настільки ж далека, як правда і прозора робота, без шантажу та дій з усіх боків.

Евгений Ляшко

Третий год вместо законодательно понятной и расписанной работы энергорынка творится дичь. Которую сами же и внедрили в 2019. Потом что-то обсуждают, обвиняют, вручную правят..

Оператор ринку – підприємство, виділене з ДП “Енергоринок” з метою забезпечення функціонування біржових сегментів – ринок на добу вперед (РДВ) та внутрішньодобовий ринок (ВДР) нового гуртового ринку електроенергії, запущеного з 1 липня 2019 року.

Попри надзвичайні антидемпінгові заходи Регулятора від 04 лютого 2022 року, ціна бази РДН весь перший тиждень лютого утримувлася на нерентабельному мінімумі.

Ринок має зважати на погоду й потребу в залученні Білоруських потоків вважають у Д.Трейдінг із групи ДЕТЕК:

“На наш погляд, криза спровокована імпортом електроенергії, що продовжується, на тлі профіцитної роботи атомної генерації, а також спекуляціями недобросовісних трейдерів”.

Понад 50% продажів на РДН у лютому, за даними Оператора ринку, відбувається за заявками із заниженою ціною – менше 1000 грн/МВт-г. Це нижче за собівартість будь-якого виду генерації, у тому числі й атомної.

В Енергоатомі теж відкидають звинувачення. Так, тут традиційно виробляють 55% всього ресурсу. Втім, саме в означений період практично всі 15 атомних енергоблоків були розвантажені до потужності в 11,8 ГВт.

Теплові електростанції переведені в майже базовий режим роботи (в нічний MIN4,4 ГВт; в вечірній MAX –  4,7 ГВт);

«Імпорт електроенергії з Республіки Білорусь в 350 МВт  витіснив потужність атомних енергоблоків, інших варіантів немає» – аналізує ситуацію ВЕУ (Всеукраїнська енергетична асамблея).

Мінімальна ціна на електроенергію на РДН в нічні години опускалася до 15 копійок за кіловат годину.

Тож, «демпінг, як механізм антиконкурентної поведінки продовжує руйнувати енергетичну галузь України.  Правила  кардинально не змінюються. При таких умовах роботи енергетичного комплексу України, якщо звісно ми не збираємося і надалі змінювати свою ринкову філософію, правила та мораль може відбутися наступне: довгоочікуване тестування роботи ОЕС України  в ізольованому режимі має шанс  бути сильно знеціненим, а майбутню інтеграцію та об’єднання з ENTSO-E відтерміновано».