Електроенергетичний безвіз

Головна Новини Електроенергетичний безвіз

Електроенергетичний безвіз

Електроенергетичний безвіз

24 -26 лютого енергосистеми України пройдуть випробування в ізольованому режимі. На ці 3 дні об’єднані енергосистеми (ОЕС) буде відключено від мереж Росії та Білорусі на сході й півночі, а також від Румунії, Угорщини і Словаччини на заході. Наразі українська енергосистема синхронізована з енергосистемами північних сусідів. Але прагне енергетичної незалежності.

Випробування проводяться задля підготовки до повної синхронізації ОЕС з енергосистемою Євросоюзу ENTSO-E. Інтеграція до мереж континентальної Європи запланована на 2023 рік.

ENTSO-E (European Network of Transmission System Operators for Electricity) створено у 2009 році. Вона об’єднала шість наявних на той час галузевих асоціацій (ATSOI, BALTSO, ETSO, NORDEL, UCTE та UKTSOA). До неї входять 39 системних операторів із 35 країн.

Україна підписала умови для приєднання до європейської енергосистеми у червні 2017 року після багатьох років підготовки.

У 2021 року «Укренерго» пройшло сертифікацію, як оператор системи передачі європейського зразка. Після перших тестувань переналаштування потребували системи керування потужністю на теплових і гідроелектростанціях.

Тепер для забезпечення роботи енергосистеми в ізоляції Україна накопичила 700 000 тонн вугілля.  “ОЕС України” будуть об’єднані з “островом Бурштинської ТЕС” і працюватимуть синхронно.

Сам “острів” включений на паралельну роботу з європейським енергооб’єднанням із 2002 року, що дозволяє експортувати українську електроенергію за кордон. Технічна можливість перетікання Бурштинський енергоострів — країни ЄС складає 650 МВт (до 5700 млн кВт·год на рік). Інтеграція всіх ОЕС України до загальноєвропейської енергосистеми ENTSO-E – стратегічна мета у досягненні енергетичної безпеки.

НКРЕКП затвердила зміни до Правил ринку, які надають додаткові повноваження оператору системи передачі НЕК «Укренерго». Диспетчерський центр оператора довів до постачальників (виробників електроенергії) необхідні обсяги резервів для кожного енергоблоку. Також, на час ізольованої роботи будуть об’єднані торгові зони всіх українських виробників електроенергії. Проведено переналаштування в Системі керування ринком (Market management system — MMS). В оновлених правилах – проведення аукціонів із закупівлі допоміжних послуг, функціонування балансуючого ринку. Це – умови майбутньої роботи на енергетичному ринку Європи, які посилять конкуренцію і на внутрішньому ринку.

Програма випробувань погоджена з ENTSO-E і дозволить підтримувати надійність та безпеку енергопостачання українських споживачів:

23 лютого – операції для тимчасового від’єднання «острова Бурштинської ТЕС» від енергосистеми ENTSO-E та приєднання його до ОЕС України.

23 лютого – наступний етап першого дня – проведення операції по тимчасовому від’єднанню ОЕС України від енергосистем Росії та Білорусі. Повернення енергосистеми України на паралельну роботу із зазначеними енергосистемами заплановане на 27 лютого.

24-26 лютого – робота блоку регулювання «Україна-Молдова» в ізольованому режимі.

Мета випробувань — продемонструвати здатність енергосистеми підтримувати необхідну частоту 50 Гц в різних режимах роботи. Тестування передбачають почергове проведення відключення генерації та навантаження.

Робота всіх видів генерації на час ізольованої роботи спланована таким чином, щоб забезпечувати максимально ефективну роботу енергосистеми та раціональне використання палива.

Випробування в ізольованому режимі і майбутня синхронізація енергосистеми України з енергосистемою Європи будуть здійснюватися в єдиному блоці регулювання з енергосистемою Молдови. За результатами тестувань, вже у липні 2022, буде ухвалено рішення ENTSO-E про перехід на паралельну роботу з українською та молдовською енергосистемами.

“Енергосистема готова до проходження ізольованого режиму”, – сказав міністр енергетики України Герман Галущенко.

Синхронізація з ENTSO-E вимагає не тільки виконання цілої низки складних технологічних заходів, а й «перебудови всього ринку електроенергії в країні з переходом на абсолютні ринкові механізми, коли будь-який споживач в Україні зможе імпортувати електроенергію з будь-якої країни ЄС, а будь-який виробник електроенергії – експортувати її до кінцевого споживача в Європу» .